Які свічки запалювання краще: калільне число, ресурс, зазор та рейтинг свічок запалювання

Є деталі автомобіля, принцип роботи котрих не змінився з часів їх винаходу. Свічки запалювання – одні з таких деталей. Як і багато інших «розхідників», вони є предметом суперечок «які ж краще». Щоб не сперечатись, давайте просто розберемось що і як працює.

які свічни запалювання краще


Призначення та принцип роботи

Паливно-повітряна суміш в камері згорання бензинового двигуна не загорається сама – йому потрібна іскра. Саме цим і займається свічка запалювання. Інженери Роберта Боша, які і винайшли цю деталь на початку двадцятого століття, використовували просту властивість електрики– якщо пропустити струм по одному металевому електроду і поруч з ним буде інший металевий електрод, то між ними виникне дугова іскра. Вона і запалює паливно-повітряну суміш в двигуні. У свічі струм проходить по центральному електроду, а для виникнення іскри є боковий електрод.

Що таке калільне число

Свічка в процесі роботи може нагріватись настільки, що виникає калільне запалювання, коли паливно-повітряна суміш загорається не від іскри, а від занадто гарячої свічки. Калільне число – це величина,яка позначає час, коли виникає калільне запалювання. Чим нижче число, тим «гарячіші» свічки,і тим менше цей час.чим вище – тим свчки «холодніші» і час довший. Якщо поставити занадто «холодну» свічку в не дуже потужний двигун, то свічка не буде достатньо нагріватись, щоб само очищуватися від продуктів згорання і швидко закоксується. І навпаки – якщо поставити «гарячу» свічку в потужний двигун,вона буде перегріватись, виникне калільне запалювання, двигун буде працювати із збоями і в ньому виникнуть пошкодження. Проблема в тому, що у світових виробників свічок немає спільного стандарту позначення калільного числа, хоча в інтернеті є порівнювальні таблиці різних брендів з ГОСТами. Тому підбирати свічки запалювання по цьому параметру дуже не просто, хоча можливо. З іншої сторони, виробники зробили всю роботу за вас – вони вже підібрали свічки під кожен конкретний двигун, виходячи з стандартних умов його експлуатації. Наприклад, на автомобіль Ланцер 9 свічки запалювання встановлюють з калільним числом 6 (за таблицею NGK), це означає що свічки запалювання холодні. А на Мазду 3 свічки з індексом 5, що означає, що свічки гарячі і швидше нагріваються. Встановлювати більш гарячі свічки з меншим калільним числом навряд чи потрібно – хіба що ви реально більшу частину часу стоїте в заторах. А холодні свічки з високим калільним числом можна використовувати, якщо ви полюбляєте швидкість і вижимаєте зі свого авто максимум.

таблиця калільних чисель свічок запалювання

Зазор свічок запалювання

Відстань між центральним і боковим електродами називають зазором свічок запалювання. На що він впливає? Якщо зазор занадто великий - збільшується ризик пробою іскри. Вона стає сильнішою, але виникає незавжди. Якщо зазор занадто маленький - іскра стабільна, але слабка. В обох випадках - маємо пропуски запалювання. Важливе питання - чи потрібно виставляти цей показник? Ні. З тих пір, як наші діди або батьки грались з зазором на карбюраторних моторах з трамблером, пройшло багато часу. Автомобілі стали значно складнішими, тому виробники автомобілів і запчастин намагаються все зробити за вас. Свічка, яка підходить під ваш двигун, вже має потрібний зазор між електродами. В середньому зазор між електродами для бензинового двигуна складає від 0,7 до 1,25 міліметрів. Наприклад, свічки запалювання на Шкоду Октавію А5 1.8 TSI мають зазор 0.7 міліметра, а на Вектру C 2.2 свічки ставлять з зазором 1.1 мм. Є ньюанс в тому, що з часом під дією струму електроди зношуються і зазор стає більшим. В такому випадку його дійсно можна повернути у вихідний стан примусово. Або все таки замінити свічки, тому що їх характеристики змінились, а це означає, що вони вже вичерпали свій ресурс. 

Чи потрібно міняти свічки під газ

Важливе питання, яке виникає у кожного власника автомобіля з ГБО. Горіння газової суміші дійсно відрізняється від бензинової. Вона горить сильніше (октанове число вище), гарячіше (температура двигуна і всіх компонентів поруч вища) і чистіше (виникає менше відкладень). Її легше підпалити, що в нашому випадку означає, що зазор між електродами може бути меншим – в середньому 0,7-0,8 міліметрів. А ось далі починається поле для суперечок. 

свічки під газ

В асортименті всіх виробників свічок є «газові» свічки. І можливо ніхто б не заморочувався, і не використовував їх, якби вони не коштували б дорожче. Іноді суттєво. Виробники пояснюють це тим, що для газових двигунів потрібні свічки з електродами з більш термостійких металів. Це дорогоцінні метали типу ірідія і платини, що робить свічки коштовними. Але, і це доведено на практиці багатьма власниками, звичайні бензинові свічки з меншим зазором і більшим калільним числом теж чудово справляються зі своїм завданням. Ну і додайте сюди той факт, що реально відстежити, що і як впливає на характеристики роботи двигуна дуже важко – як мінімум це можуть бути свічки, настройки роботи ГБО і якість палива. Як підсумок – вічні суперечки на тему «газові свічки – це маркетинг виробників чи необхідність».

Ресурс свічок запалювання

За словами виробника Denso, стандартний термін служби звичайних свічок з нікелевим центральним електродом може бути від 30 до 45 тисяч кілометрів. У випадку з платиновими свічками – це вже 70-80 тисяч, а іридієві ходять ще довше – до 100 тисяч і вище. Це середні показники. Краще кожні 10-15 тисяч перевіряти стан свічок (самостійно або на СТО) і приймати рішення про необхідність їх заміни. 

який ресурс свічок запалювання


Які свічки являються нікелевими, платиновими чи іридієвими – зазвичай зрозуміло по коду деталі. Також ця характеристика вказується в описі. Ще свічки стандартно мають один боковий електрод, але можуть мати і два, три або навіть чотири. Наприклад, свічки на Гольф 4 1.6 мають три електрода і їх ресурс 60 тис. км. Це дійсно покращує конструкцію і надійність роботи свічки. В чому різниця однієї серії від іншої – можна прочитати на сайтах виробників запчастин. Але в цілому зазначимо, що застосування дорогоцінних металів – це необхідність, що виникла в процесі створення сучасних моторів, які мають бути менші, при цьому могутніше, надійніше і чистіше. А без застосування платини і іридію в виробництві електродів досягти таких результатів було б проблематично.

Рейтинг свічок запалювання

Щоб не сперечатись які свічки краще, ми просто перерахуємо всіх ведучих виробників по алфавіту.

рейтинг свічок запалювання

Beru. Компанія випускає свічки запалювання з 1912 року. Німці першими в світі придумали свічку розжарювання для холодного запуску дизельних двигунів в 1929 році. З 2009 року випускають ультра-ефективну серію BERU Ultra X Titan з титановими електродами. Свічки Beru встановлюються на такі популярні моделі, як Шкода Октавя А5 та Фольксваген Гольф 5.

Bosh. Достатньо тільки одного факту – свічку запалювання для магнето винайшли інженери саме цієї компанії. Щорічно компанія випускає 350 мільйонів свічок запалювання. Продукція використовується на конвеєрах Mitsubishi, Fiat, Audi, Peugeot, Toyota.

Brisk. Чеська компанія, працююча з 1935 року. В 1992 році, після приватизації, почала називатись BRISK Tabor. Можливо, не настільки потужний виробник, як інші, але в Європі популярний завдяки тому, що випускає «оригінальні» свічки на постгарантійний ринок для автомобілів Audi, Opel, Skoda, BMW.

Champion. Американська компанія, заснована у 1907 році. А вже у 1908 році зі свічками Champion почав сходити з конвеєра легендарний Ford T – перший масовий автомобіль в США. Компанія дуже широко представлена в автомобільному спорті – більшість команд використовують саме їх свічки.

Denso. В 1949 році компанія стала самостійним бізнесом, а до цього була підрозділом Toyota по виробництву і поставці запчастин на конвеєр. До речі, саме японці першими в світі випустили свічку запалювання з платиновим електродом в 1974 році.

NGK. Ще одні японці, які заснували компанію в 1936 році, а на створення ідеального фарфору витратили 9 років. При чому першу партію забракували через одну невдалу свічку з тисячі. Пропонують один з найбільш широких асортиментів свічок і активно конкурують з Champion в світі автоспорту.